alt

Zdobycie własnego lokum bardzo często wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Zobowiązanie to daje nam możliwość otrzymania porządnego zastrzyku gotówki, który pozwoli spełnić marzenia o mieszkaniu czy domu. Z drugiej strony wniosek o takie dofinansowanie zajmuje dość sporo czasu i wymaga wielu dokumentów. Jak wypełnić podanie o kredyt hipoteczny? Przeczytaj najważniejsze informacje.


 

Potrzebne dokumenty


Na samym początku musimy wiedzieć, jakie dokładnie dokumenty składają się na wniosek o kredyt hipoteczny. Jest ich całkiem dużo, dlatego podzieliliśmy je na cztery grupy:

  • Dokumenty osobowe. Potrzebny ci będzie dowód osobisty i dodatkowy dokument tożsamości, np. prawo jazdy. Co więcej, w przypadku małżeństw, które podpisały intercyzę, bank będzie wymagał notarialnie poświadczonej treści umowy. W sytuacji, gdy jesteśmy po rozwodzie lub w separacji, konieczne jest okazanie orzeczenia sądu.
  • Dokumenty dochodowe – czyli dowód wysokości wynagrodzenia - w formie zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu albo za pomocą wyciągu z rachunku bankowego.
  • Dokumenty związane z pozostałymi zobowiązaniami kredytowymi – oczywiście, jeśli posiadasz inne kredyty i pożyczki.
  • Dokumenty dotyczące nieruchomości. Wszystko zależy od tego, czy decydujesz się na kupno mieszkania, a może budowę domu. Jednym z najważniejszych dokumentów będzie tu odpis z księgi wieczystej.

Zadbaj o wysoką zdolność kredytową


Im większe udokumentowane prawdopodobieństwo, że spłacisz kredyt hipoteczny w terminie, tym wyżej bank oceni twoją zdolność kredytową. Jak więc możemy zadbać o pozytywne opinie i wyrobić sobie wizerunek rzetelnego płatnika? Jednym z najlepszych sposobów jest spłacenie wszystkich dotychczasowych zobowiązań i poinformowanie o tym rejestr Biura Informacji Kredytowej oraz BIG – biuro informacji gospodarczej. Instytucje te prowadzą listę wszystkich kredytobiorców; zarówno tych wiarygodnych, jak i nierzetelnych.

 

 

 

Zadbaj o pozytywną historię płatniczą – bank na pewno to doceni i bardziej przychylnym okiem spojrzy na twoją zdolność kredytową.