alt

 

Koncentracja jest procesem, dzięki któremu możemy skupić naszą uwagę na wykonywanej czynności czy zadaniu. Dzięki koncentracji jesteśmy w stanie wykonać jakąś pracę w bardzo krótkim czasie, jednak nawet rozmyślanie o nadchodzącym weekendzie lub słuchanie cichej i spokojnej muzyki w tle może wybić nas z rytmu i zmniejszyć efektywność naszej pracy.

Przyczyny zaburzeń koncentracji

Przyczyny naszego rozkojarzenia i braku możliwości skupienia się na danym zadaniu mogą być bardzo różne:

- stres,

- czynniki zewnętrzne,

- ADHD,

- dolegliwości fizyczne jak ból,

- niepokój lub zmartwienia,

- zaburzenia snu,

- zmęczenie czy też choroba.

Są to jedynie podstawowe, najczęściej występujące powody zaburzeń koncentracji. Leczenie zaburzeń spowodowanych stresem, zmartwieniami czy zaburzeniami neurologicznymi musi zostać poprzedzone wizytą u lekarza specjalisty oraz odpowiednią diagnozą. W przypadku, kiedy brak koncentracji spowodowany jest zmęczeniem czy brakiem snu warto zastosować kilka ćwiczeń relaksacyjnych i zadbać o odpowiednią ilość snu. Warto zadbać również o odpowiednie miejsce do pracy czy nauki, które będzie ciche, spokojne i odpowiednio przygotowane.

Jakie można zastosować sposoby na poprawę koncentracji?

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednio wygłuszone i przyjazne miejsce pracy. Należy ograniczyć hałas, wyłączyć radio i telewizję, a także unikać jedzenia i wszelkiego rodzaju przekąsek, które mogą nas rozpraszać. Ponadto trzeba również zadbać o odpowiednie światło, temperaturę powietrza (zbyt wysoka nie sprzyja skupieniu, a raczej usypia) oraz o porządek. Wszystkie zadania należy planować i dzielić na kolejne etapy z uwagi na fakt, iż jesteśmy w stanie skupić naszą uwagę jedynie na 20-40 minut. Po tym czasie powinniśmy zrobić sobie krótką przerwę. Najlepsza koncentracja jest rano, dlatego na tę część dnia warto sobie zaplanować najcięższe i najbardziej wymagające prace. Aby efektywnie wykonywać wszystkie zadania należy również zadbać o siebie - odpowiednia ilość snu na dobę, wypoczynek oraz jak najmniej stresu pozytywnie wpływają na naszą koncentrację i efektywność w pracy.